fbpx
kapı sinekliği nasıl temizlenir

Kapı Sinekliği Nasıl Temizlenir?

Kapı sinekliği nasıl temizlenir? Diye merak ediyorsanız en pratik ve etkili yöntemleri öğrenmek için doğru yere geldiniz.

Sineklik temizliğinin nasıl yapılacağı modeline göre farklılık arz ediyor. Tak-çıkar özelliğine sahip yani menteşeli sineklik sistemi yerinden kolayca sökülebiliyor. Böylelikle banyoda suyla rahatlıkla temizlenebiliyor. Fakat bunu yaparken deterjan veya fırça kullanmak tavsiye edilmiyor. Çünkü sinekliğin dokusuna zarar verme ihtimâli var.

Plise sineklik modellerinde ise tüllerin buharlı makineyle veya elektrik süpürgesi yardımıyla temizlenmesi öneriliyor.

Kapı Sinekliği Temizliği Nasıl Yapılır?

Sineklik, doğrudan dış havayla temas eden bir ürün olduğu için çabucak kirlenebiliyor. Bu tozlar çoğaldığında hem görüş alanımızı kapatıyor hem de evimize toz yağmasına yol açıyor. Bu sebeple sinekliklerimizi periyodik olarak temizlememiz gerekiyor.

Sinekliklerin üzerine yapışan lekeler bazen inatçı olabiliyor. Uzun süreli kullanım dolayısıyla sineklikte biriken tozlar ve kirler estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturuyor.

Neyse ki bunlardan kurtulmak son derece basit! İşte, kapı sinekliğini temizleme yöntemleri:

Karbonat ile Sineklik Temizliği

  • Bir miktar suyu kaynatıp kovaya doldurun.
  • İçerisine karbonat ekleyin.
  • Köpürmeye başladığında ocaktan indirin.
  • Kapı sinekliğinizi bunun içine koyup duru suyla yıkayın.

Balkon Kapı Sinekliği Temizleme Yöntemi

Menteşeli kapı sinekliği varsa hafifçe yukarı doğru kaldırdığınız takdirde yuvasından kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Daha sonra bunu düz bir zemine yerleştirerek tazyikli suyla iyice yıkayabilirsiniz. İsteğe göre Arap sabunu veya buna benzer asitsiz bir temizlik malzemesi de kullanılabiliyor.

Yahut sinekliği nemli bir bezle fazla bastırmadan da silmeniz mümkün. Bu işlem sırasında, sinekliğinizin bükülmemesi için dikkatli davranmanız gerekiyor. Sineklik tülüne fazla bastırırsanız esneme problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda ürünün yapısı bozulacağı için tekrar yuvasına yerleştirmekte güçlük çekebilirsiniz.

Katlamalı (Plise) Kapı Sinekliği Nasıl Temizlenir?

Bu sineklikler pencerenin üzerinde temizlenebiliyor. Önce sinekliği açık hâle getirin ve ıslak bir bez ile güzelce silin. Bunu yaparken silme işlemini pile yönünde gerçekleştirin ki sinekliğe herhangi bir zarar gelmesin. Gördüğünüz gibi, kapı sinekliği nasıl temizlenir? Sorusunun cevabı son derece basit. Sinekliğinizi düzenli olarak temizlemek suretiyle kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Eviniz yol üzerindeyse, sinekliğiniz daha kısa zamanda tozlanacağı için temizlik periyodlarının aralığını kısa tutmalısınız.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.