fbpx
kapı sinekliği nasıl takılır

Kapı Sinekliği Nasıl Takılır?

Kapı sinekliği nasıl takılır? Sorusuna ürünün modeli doğrultusunda farklı cevaplar vermek mümkün. Zira; pileli, menteşeli, sürgülü ve buna benzer sineklik çeşitlerinin montajı değişkenlik gösteriyor.

Pencere, kapı, balkon, kış bahçesi, veranda gibi alanlarda önemli bir ihtiyaç olan kapı sineklikleri hazır veya özel ölçülerde tasarlanabiliyor. Alüminyum doğrama, PVC, ahşap gibi pek çok modeli barındıran bu ürün grubunda her ortamın ihtiyacına yönelik sineklik modelleri yer alıyor.

Kapı Sineklik Çeşitleri

  • Menteşeli Sineklik: Pratik bir şekilde açılıp kapanabilen bu modeller mevsim koşullarına dayanıklıdır.
  • Pliseli (Akordeon) Sineklik: Bunlar pileli tüllerle ve 0nun sabit durmasını sağlayan gergi ipleriyle kullanılır. Bu modellerde gri ve siyah tüller ön plandadır. Bazıları yatay, bazıları dikey olarak çalışır.
  • Stor Sineklik: Modern mimaride kendine sıklıkla yer bulan stor kapı sinekliği, yaylı bir makara üzerinde bulunan tel vasıtasıyla açılıp kapanıyor. Kasa profilinde yer alan tül aşağı doğru çekilip tam olarak kapatılabiliyor. Ayrıca fren sistemi olduğu için, sinekliği yarı açık bir şekilde kullanmak mümkün.
  • Sürgülü Sineklik: Kaydırmalı veya sürme sineklik diye de bilinen bu modeller kapının dış tarafından monte ediliyor. Yapısındaki rulman sistemiyle sağa-sola hareket edebiliyor. Sabit kasa profil çerçevesi, hem tül hem de hareketli kanat mekanizmasını taşıyor. Çıtasız uygulamalarda; çiftli, dar veya geniş ray sistemi tercih edilebiliyor. Rayların üzerindeki hareketi, kanadın altına monte edilmiş küçük tekerlekler sağlıyor.

Kapı Sinekliği Nasıl Takılır?

Sinekliğin kapıya tam uygunluk sağlayabilmesi için metre kullanılması gerekiyor. Yapışkanlı bantlar sayesinde kolayca monte edilebilen bu ürünler, cırt bant yardımıyla rahatlıkla takılabiliyor.

Plise kapı sineklikleri ise kapıya gönyeli bir biçimde yerleştirilir ve dört bir köşesinden vidalanır.

Kapı sinekliği takarken ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ise kısaca şöyle:

  • Kapınızın ölçüsünü doğru bir şekilde alın ve sinekliği bu ölçü doğrultusunda kesin.
  • Çerçeve bölümünü iyice temizleyin. Yoksa, sinekliğin yapıştırıcısı tam anlamıyla etki etmez ve sineklik yerinden kolaylıkla çıkabilir.
  • Ayrıca sineklik düzenli aralıklarla temizlenmeli, üzerindeki tozlardan arındırılmalıdır. Bu esnada çamaşır deterjanı gibi aşındırıcı etkiye sahip malzemeler kullanılmamalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.